Erasmus - jak się odnaleźć w nowym miejscu




1. Jak znaleźć mieszkanie?

Nie ukrywam, że jest to dość skomplikowane zwłaszcza w sytuacji kiedy nie znamy języka, którym posługują się mieszkańcy państwa do którego się przeprowadzamy. Jednak jest to oczywiście możliwe. Pierwszą metodą jest odnalezienie odpowiedniej grupy na facebook.com z osobami, które tak my wybierają się do danego miasta i poszukują współlokatorów, bądź są osobami, które były tam wcześniej na praktyce/studiach w ramach programu Erasmus  i poszukują swoich następców. Na niektórych uczelniach można się także starać o akademik, ale często pokój w akademiku jest droższy od pokoju wynajętego w mieszkaniu, dlatego warto to wcześniej sprawdzić. Cena pokoju w Hiszpanii w mniejszym mieście waha się w granicach 200 euro (wliczając rachunki). Czasami jako studenci Erasmus możemy zapisać się do specjalnego programu (w moim przypadku było do program e-Duo) dzięki któremu uczelnia do której się wybieramy poszuka nam swojego studenta (wolontariusza), który będzie nam pomagał w trakcie naszego pobytu za granicą. Wtedy możemy poprosić naszego "znajomego" o pomoc w znalezieniu mieszkania. Taka moja rada, kiedy będziecie szukać mieszkania zwróćcie uwagę na to czy jest ogrzewanie (czasami nie mają ogrzewania, a jest potrzebne ze względu na wysoką wilgotność czy temp. około 5 stopni Celsjusza), jakie wyposażenie ma dane mieszkanie (zwłaszcza kuchnia jeżeli chodzi o garnki, sztućce itp.) oraz  na to czy właściciel zapewni Wam dostęp do internetu, gdyż wiem z własnego doświadczenia, że samemu jest bardzo ciężko załatwić internet czy podpisać jakąkolwiek umowę (do której jest potrzebne w Hiszpanii konto założone w banku hiszpańskim oraz specjalna karta wydana przez policję hiszpańską).

2. Ile kosztuje życie i czy stypendium, które dostanę wystarczy?

Myślę, że samo stypendium nie wystarczy zwłaszcza, że w momencie kiedy wyjeżdżamy dostajemy tylko 70% przyznanego stypendium, a pozostałe 30% jest wypłacane po naszym powrocie - gdy dopełnimy wszystkich formalności (tj. zaniesiemy dokumenty potwierdzające nasz pobyt i zaliczenie przedmiotów na uczelni zagranicznej). Jeżeli chodzi o koszt życia to wszystko zależy od nas i od tego ile potrzebujemy i co będziemy kupować. Przykładowe ceny produktów możemy sprawdzić wpisując  przeglądarkę- "nazwa państwa"ceny produktów spożywczych. Jeżeli chodzi o mnie to średnio na jedzenie (to przyrządzane w mieszkaniu, nie wliczają restauracji, fast-foodów itp.) wydawałam 110 euro miesięcznie. Jednak jadąc na Erasmusa warto wziąć ze sobą więcej pieniążków żeby np. móc skosztować specjalności regionalnych czy wybrać się ze znajomymi na imprezę.

3. Jak poznać innych Erasmus-ów?

Tutaj też radzę poszukać odpowiednich grup na facebook.com. W większości miast działają organizacje organizujące spotkania, wycieczki dla Erasmus-owców.  W moim przypadku były to ESN (Erasmus Student Network) ---> tutaj możecie znaleźć czy w waszym mieście też działa http://esn.org/sections  oraz AEGEE (European Student's Forum) ----> tutaj więcej informacji http://www.aegee.org/about-aegee/map-of-the-network/
Warto zainteresować się działaniem takich organizacji, bo dzięki nim możecie podróżować za niewielką cenę oraz poznać innych Erasmus-ów co dla mnie osobiście jest najlepszymi wspomnieniami z całego wyjazdu i studiowania w innym państwie.

Komentarze

Popularne posty